Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

FIA - FOTA Anlaşması Bozuluyor Mu?

YazarMesaj
loss_girl
yeni üye
yeni üye
loss_girl

FIA - FOTA Anlaşması Bozuluyor Mu? Empty
MesajKonu: FIA - FOTA Anlaşması Bozuluyor Mu?   FIA - FOTA Anlaşması Bozuluyor Mu? Icon_minitimeC.tesi Haz. 27, 2009 4:20 pm

FIA Başkanı Max Mosley'in gelecekteki seçeneklerini açık tuttuğunu söylemesinin ardından Formula 1, tekrar bir kargaşanın içine sürükleniyor. Molsey bu açıklamasını, takımların 'kasti çaba' olarak medyayı yanlış yönlendirmesi nedeniyle yaptı.

Mosley'in FOTA üyeleri ile bir anlaşmaya vardığının açıklanmasının ardından sadece 24 saat geçmişken, anlaşma ile ilgili FOTA'nın 'yanlış açıklamasına' sert bir şekilde cevap verdi.

FOTA Başkanı Luca di Montezemolo'ya gönderdiği mektupta Mosley, anlaşma şartlarını FOTA'nın sunma şekline karşı çok kızgın olduğunu söyledi.

Bunun ötesinde ise FIA başkanı, Ekim ayında görevinden ayrılma yönündeki önceki kararının artık kesin olmadığını belirtti.

Mosley: "Sizin ve FOTA'nın bilerek medyayı yanlış yönlendirme çabanız sonrasında şimdi, seçeneklerimi açık tutuyorum. En azından Ekim ayına kadar, kurulun büyün yetkileriyle FIA'nın başkanıyım"

"(Ekim ayı sonrasında) bunun ardından FIA başkanlığının geleceğine kararı siz veya FOTA değil, kulüp üyeleri verecek."

Mosley, FIA Senatosu Başkanı Michel Boeri'nin artık F1'in kontrolünü ele alacağı ve Mosley'in kurul tarafından dışalndığı yönünde FOTA'dan yapılan açılmalar kaşısında da çok kızgın.

Mosley: "Formula 1'de yaşanan son zamanlardaki zorlukları sona erdirmek için Paris'te dün bir anlaşma yaptık. Bunun temel parçası, medyaya her iki tarafın da olumlu ve doğru açıklamalar yapacak olmasıydı"

"Bu nedenle; FOTA'nın, Bay Boeri'nin Formula 1'in idaresini ele aldığı -bunun doğru olmadığını siz de biliyorsunuz- , benim kurulun dışına itildiğim -bu da yanlış tabi-, bu durumda da Ekim ayından sonra FIA'da benim herhangi bir rolümün olmayacağı -tamamıyla saçmalık- yönde medyaya açıklama yaptığını öğrenince şaşkına döndüm"

"Bunun dışında medyaya benim bir diktatör olduğumu öne sürerek, 1980'lerden bu yana Formula 1'in bütün prosedürlerini ve kurallarını tartışıp oylayan Dünya Motorsporları Konseyi'nin 26 üyesine ağır bir ithamda bulundunuz. Son 18 senedir benim ve Dünya Motorsporları Konseyi'ndeki çalışma arkadaşlarımın yaptığı herşeyi demokratik olarak onaylayan FIA'nın 122 ülkedeki temsilcilerinden bahsetmiyorum bile"

Bu mektup, FOTA'nın karşı bir iyileştirici hamlesi olmaması durumunda Çarşamba günü varılan anlaşmanın bozulabileceği anlamına geliyor. Mosley bu mektubu, bir özrün gelebileceğini umduğu Bolonya'daki Perşembe günkü FOTA basın konferansından önce göndermişti ama o yönde bir imâ dahi yapılmadı.

Mosley: "Eğer yaptığımız anlaşmanın hayatta kalma şansının olmasını diliyorsanız; siz ve FOTA, derhal bu yaptığınız açıklamaları düzeltmelisiniz. Öndeki bildirilerini düzeltmeli ve bu yönde başka herhangi bir açıklama yapmamalısınız"

"Bu öğleden sonraki basın konferansınızda uygun bir düzeltme ve bir özür sunmalısınız"

"Formula 1, benim veya dışardan herhangi birilerinin yardımı olmadan bizim 25 güçlü takımımız tarafından idare edilir. Bir anlaşmaya vardığımızda benim için Formula 1'le ilişkili olma gibi bir ihtiyaç da yokru. Buna denk olarak Ekim ayında seçimlere katılmama gibi uzun süredir bulunan bir planım da vardı. Bu nedenle dün, iki konuyu da size doğrulama imkanı vardı."

Kaynak: TRF1

FIA - FOTA Anlaşması Bozuluyor Mu?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-